امر به معروف و نهي از منکر
ستاد‌انتخابات‌شهرستان‌رزن
بازرسي و امور حقوقي
فرمانداري رزن

آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 543
هفته جاری: 1189
ماه جاری: 3567
تاکنون: 1237641
 
عضویت
 
 
 
تاریخ و ساعت
 
12 اسفند 1399 
 
نظرسنجی
   
نظر شما درباره وب سايت فرمانداري رزن چيست؟ تایید  تعداد آرا: 740 نتيجه
 
اوقات شرعی
 
 
 
آب و هوا
   مشکل در خواندن RSS
وضعیت:
دمای هوا:
رطوبت:
فشار:
جریان باد:
 
 
 
امام على عليه‏ السلام فرمودند: اَقدَرُ النّاسِ عَلَى الصَّوابِ مَنْ لَمْ يَغْضَبْ؛ تواناترين مردم در تشخيص درست كسى است كه خشمگين نشود. غرالحکم، ح 3047. امام على عليه ‏السلام فرمودند: اَعْدى عَدُوٍّ لِلْمَرْءِ غَضَبُهُ وَ شَهْوَتُهُ فَمَنْ مَلَكَهُما عَلَتْ دَرَجَتُهُ وَبَلَغَ غايَتَهُ؛ بدترين دشمن آدمى خشم و شهوت اوست، پس هر كس آن دو را در اختيار بگيرد، مقامش بالا مى‏رود و به هدفش مى‏رسد. غرالحکم، ح 3269. امام على عليه‏ السلام فرمودند: لَيْسَ الْخَيْرُ اَنْ يَكْثُرَ مالُكَ وَوَلَدُكَ، وَلكِنَّ الْخَيْرَ اَنْ يَكْثُرَ عِلْمُكَ وَ يَعْظُمَحِلْمُكَ؛ خير آن نيست كه ثروت و فرزندانت زياد شود، بلكه خير آن است كه دانشت بسيار و بردباريت افزون گردد. نهج البلاغه، حکمت 94. امام على عليه ‏السلام فرمودند: اَلْحِلْمُ وَالاَناةُ تَواَمانِ، يُنْتِجُهُما عَلُوُّ الْهِمَّةِ؛ بردبارى و وقار دو همزادند كه همّت عالى آنها را به وجود مى‏آورد. نهج البلاغه، حکمت 460. امام على عليه‏ السلام فرمودند: اِحْتَجِبْ عَنِ الْغَضَبِ بِالْحِلْمِ، وَغُضَّ عَنِ الْوَهْمِ بِالْفَهْمِ؛ با بردبارى خود را از خشم پنهان كن و با فهم و دانايى از وهم و خيال چشم بپوش. غرالحکم، ح 2365. امام على عليه‏ السلام فرمودند: اَوَّلُ عِوَضِ الْحَليمِ مِنْ حِلْمِهِ اَنَّ النّاسَ اَنْصارُهُ عَلَى الْجاهِلِ؛ اول نتيجه‏اى كه شخص بردبار از بردباريش مى‏گيرد، پشتيبانى مردم از او در برابر نادان است. وسایل الشیعه، ج 11، ص 212. امام على عليه‏ السلام فرمودند: اِذا اَحَبَّ اللّه‏ عَبْدا زَيَّنَهُ بِالسَّكينَةِ وَالْحِلْمِ؛ هر گاه خداوند بنده‏اى را دوست بدارد او را با آرامش و بردبارى آراسته مى‏گرداند. غرالحکم، ح 4099. امام على عليه‏ السلام فرمودند: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ؛ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور. غرالحکم، ح 8620. امام على عليه السلام فرمودند: وَ قَدَّرَ الاَرزاقَ فَكَثَّرَها وَ قَـلَّـلَها ، وَ قَسَّمَها عَلَى الضّيقِ وَ السَّعَةِ ، فَعَدَلَفيها لِيَبْتَلىَ مَنْ اَرادَ بِمَيْسورِها وَ مَعسورِها ، وَ لِيَخْتَبِرَ بِذلِكَ الشُّكْرَ وَ الصَّبْرَ مِنْ غَنيِّهاوَ فَقيرِها ؛ [خداوند] روزى همگان را تعيين كرد و آن را زياد و كم نمود و در آن تنگى و گشايش قرار داد و عدالت ورزيد تا با آسانى و سختى آن، هركس را بخواهد، بيازمايد و سپاسگزارى و صبرِ ثروتمند و فقير را امتحان نمايد. نهج البلاغه، فرازی از خطبه 91. امام على عليه‏ السلام فرمودند: إنْ عَقَلْتَ أمرَكَ وَأصَبتَ مَعرِفَةَ نَفسِكَ فَأَعرِض عَنِ الدُّنيا وَ ازْهَد فيهافَاِنَّها دارُ الأْشقياءِ و لَيسَت بِدارِ السُّعَداءِ؛ اگر در امور زندگى خود انديشيده و خود را شناخته‏اى، پس از دنيا روى بگردان و ازآن دل بِكَن، زيرا دنيا سراى بدبختان است نه سراى خوشبختان. غرالحکم، ح 3733.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
  »  بناهاي تاريخي شهرستان رزن

امامزاده اظهر درجزين :

اين اثر در روستاي درجزين واقع در 5 کيلومتري شهر رزن واقع شده است.برج تاريخي امامزاده اظهر بن علي،با گنبدي مخروطي و نوزده ترک مضرس،از آثار قرن هشتم هجري است،که بعدها به دستور شاه عباس دوم صفوي تعمير شده است.صحن داخلي برج به شکل دايره اي به قطر 12/7 متر و ارتفاع کلي بنا 20 متر است.اين بنا در تاريخ 2/12/1327 به شماره 366 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

نماي بيروني

 

نماي داخلي(سقف)

 

 

 امامزاده هود :

اين بناي تاريخي در 3 کيلومتري رزن در اراضي کشاورزي روستاي ينگه قلعه واقع شده است.اين اثر داراي گنبدي نيم کره بر بالاي بنا احداث شده است.مصالح به کار رفته در آن خشت،آجر،سنگ و گچ مي باشد.اين برج 12 ترک موزون داشته و در تاريخ 2/12/1327 به شماره 367 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.در حال حاضر اين سازمان در حال انجام محوطه سازي به حدود 400 مترمربع در اطراف بنا مي باشد.

 

نماي بيروني

 

 

  

نماي داخلي

 

 مسجد درجزين :

اين مسجد در روستاي درجزين در 5 کيلومتري رزن واقع شده است.مسجد با بناي تاريخي در قسمت تحتاني مسجد فعلي قرار گرفته و بناي جديد در سالهاي اوايل 1370 روي آن احداث شده است.مسجد داراي 16 ستون اصلي از جنس ساروج و ابزارکاري شده است.حدود 300 متر مربع مساحت داشته و به صورت طاق ضربي مي باشد.در سالهاي گذشته توسط اهالي روي آجرها گچ کاري صورت گرفته است.

 


مسجد شوند :

اين بنا در روستاي شوند در فاصله 32 کيلومتري رزن واقع شده است.بنا بر روي 19 ستون اصلي قرار گرفته و داراي طاق ضربي مي باشد.حدود 150 متر مربع مساحت و در قسمت تحتاني مسجد علي ابن ابيطالب(ع)روستا که در سالهاي گذشته بناي جديد احداث شده و ستونهاي فلزي در کف مسجد قديمي به کار گذاشته شده است.روي طاقها گچ کاري شده و نماي آجر کاري در زير آن قرار گرفته است.

 

 

حمام درجزين: 

اين اثر در روستاي درجزين در 5 کيلومتري رزن واقع شده است.داراي 4 ستون اصلي از جنس ساروج در رختکن و طاق ضربي مي باشد.مساحت بنا حدود 400 متر مربع مي باشد.مصالح به کار رفته در آن آجر،خشت و سيمان مي باشد.

ورودي حمام

 

نماي داخلي رختکن

 

              

حمام نظام آباد:

اين حمام در روستاي نظام آباد در فاصله 10 کيلومتري از رزن در مرکز روستا واقع شده است. داراي 4 ستون اصلي از جنس ساروج در رختکن و طاق ضربي مي باشد.مساحت بنا حدود 500 متر مربع مي باشد.مصالح به کار رفته در آن آجر،خشت،گل و سيمان مي باشد. در سال 86 بازسازي آن صورت گرفته و اکنون نيز در حال استفاده عمومي با کاربري حمام مي‌باشد.

 

 

حمام دمق :

اين بنا در شهر دمق در فاصله 20 کيلومتري از رزن واقع شده است.حمام داراي 400 متر مربع مساحت و مصالح به کار رفته در آن آجر خشت،گل و ساروج مي باشد.بدون ستون و طاق ضربي مي باشد.در سال 1389 ديوار بيروني و بام سازي آن مرمت و تعمير گرديد.

 

 

 
مسجد  بابانظر : 

اين بناها در فاصله 50 کيلومتري از رزن در روستاي بابانظر واقع شده است.در يک محوطه باستاني که در گذشته قلعه و عمارت اربابي نيز وجود داشته که امروزه تنها تپه اي و ديوارهاي تخريب شده آن بر جاي مانده است.مسجد داراي 12 ستون اصل از جنس چوب و پوشش بام هم چوبي مي باشد.سر ستونها گچ کاري شده و داراي نماي کاه گل و مصالح بکار رفته خشت و گل مي باشد.داراي 300 متر مربع مساحت و دو درب چوبي براي آقايان در قسمت جلو مسجد و يک ورودي براي خانمها در قسمت پشت مسجد براي خانمها تعبيه شده است.حمام تاريخي نيز قسمت پشت مسجد قرار گرفته که حدود 300 متر مربع مساحت داشته و مصالح بکار رفته در آن آجر،خشت و سيمان مي باشد.

 

 

قلعه امير نظام فارسجين :

اين قلعه در روستاي فارسجين در 2 کيلومتري رزن واقع شده است.در گذشته داراي باغهاي آباد و درختان ميوه و شامل چند خانه قديمي بوده که متاسفانه بر اثر عدم استفاده و نگهداري و عوامل طبيعي تخريب شده و فقط يک خانه سالم مي باشد.در قسمت ورودي هشتي با طاق ضربي قرار گرفته است که به وسيله دالاني به حياط قديمي راه دارد.خانه داراي ستونهاي چوبي و بام تير پوش مي باشد که به وسيله تخته هاي يکنواخت روي آن پوشانده شده است. 

 

 

خانه آيت ا...ملاعلي معصومي وفسي :

اين خانه در روستاي وفس در فاصله 15 کيلومتري از رزن واقع شده است.داراي ديوارهاي خشت و سقف تير پوش مي باشد.در تاريخ 29/1/1388 به شماره 28201 در فهرست آثار ملي به عنوان خانه مشاهير و مفاخر شهرستان به ثبت رسيده است.داراي يک اطاق  اصلي و يک گنجينه(انبار مواد غذايي)که به وسيله درب کوچکي به همديگر متصل مي باشند.

 


 ارسال به دوستان  |  | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 6587
 

 
    
 

سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.