امر به معروف و نهي از منکر
ستاد‌انتخابات‌شهرستان‌رزن
بازرسي و امور حقوقي
فرمانداري رزن

رویدادها
 
اسفند
2
1398
 يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي

 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 189
هفته جاری: 2290
ماه جاری: 189
تاکنون: 1042290
 
عضویت
 
 
 
تاریخ و ساعت
 
1 اسفند 1398 
 
نظرسنجی
   
نظر شما درباره وب سايت فرمانداري رزن چيست؟ تایید  تعداد آرا: 703 نتيجه
 
اوقات شرعی
 
 
 
آب و هوا
   مشکل در خواندن RSS
وضعیت:
دمای هوا:
رطوبت:
فشار:
جریان باد:
 
 
 
امام على عليه‏ السلام فرمودند: اَقدَرُ النّاسِ عَلَى الصَّوابِ مَنْ لَمْ يَغْضَبْ؛ تواناترين مردم در تشخيص درست كسى است كه خشمگين نشود. غرالحکم، ح 3047. امام على عليه ‏السلام فرمودند: اَعْدى عَدُوٍّ لِلْمَرْءِ غَضَبُهُ وَ شَهْوَتُهُ فَمَنْ مَلَكَهُما عَلَتْ دَرَجَتُهُ وَبَلَغَ غايَتَهُ؛ بدترين دشمن آدمى خشم و شهوت اوست، پس هر كس آن دو را در اختيار بگيرد، مقامش بالا مى‏رود و به هدفش مى‏رسد. غرالحکم، ح 3269. امام على عليه‏ السلام فرمودند: لَيْسَ الْخَيْرُ اَنْ يَكْثُرَ مالُكَ وَوَلَدُكَ، وَلكِنَّ الْخَيْرَ اَنْ يَكْثُرَ عِلْمُكَ وَ يَعْظُمَحِلْمُكَ؛ خير آن نيست كه ثروت و فرزندانت زياد شود، بلكه خير آن است كه دانشت بسيار و بردباريت افزون گردد. نهج البلاغه، حکمت 94. امام على عليه ‏السلام فرمودند: اَلْحِلْمُ وَالاَناةُ تَواَمانِ، يُنْتِجُهُما عَلُوُّ الْهِمَّةِ؛ بردبارى و وقار دو همزادند كه همّت عالى آنها را به وجود مى‏آورد. نهج البلاغه، حکمت 460. امام على عليه‏ السلام فرمودند: اِحْتَجِبْ عَنِ الْغَضَبِ بِالْحِلْمِ، وَغُضَّ عَنِ الْوَهْمِ بِالْفَهْمِ؛ با بردبارى خود را از خشم پنهان كن و با فهم و دانايى از وهم و خيال چشم بپوش. غرالحکم، ح 2365. امام على عليه‏ السلام فرمودند: اَوَّلُ عِوَضِ الْحَليمِ مِنْ حِلْمِهِ اَنَّ النّاسَ اَنْصارُهُ عَلَى الْجاهِلِ؛ اول نتيجه‏اى كه شخص بردبار از بردباريش مى‏گيرد، پشتيبانى مردم از او در برابر نادان است. وسایل الشیعه، ج 11، ص 212. امام على عليه‏ السلام فرمودند: اِذا اَحَبَّ اللّه‏ عَبْدا زَيَّنَهُ بِالسَّكينَةِ وَالْحِلْمِ؛ هر گاه خداوند بنده‏اى را دوست بدارد او را با آرامش و بردبارى آراسته مى‏گرداند. غرالحکم، ح 4099. امام على عليه‏ السلام فرمودند: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ؛ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور. غرالحکم، ح 8620. امام على عليه السلام فرمودند: وَ قَدَّرَ الاَرزاقَ فَكَثَّرَها وَ قَـلَّـلَها ، وَ قَسَّمَها عَلَى الضّيقِ وَ السَّعَةِ ، فَعَدَلَفيها لِيَبْتَلىَ مَنْ اَرادَ بِمَيْسورِها وَ مَعسورِها ، وَ لِيَخْتَبِرَ بِذلِكَ الشُّكْرَ وَ الصَّبْرَ مِنْ غَنيِّهاوَ فَقيرِها ؛ [خداوند] روزى همگان را تعيين كرد و آن را زياد و كم نمود و در آن تنگى و گشايش قرار داد و عدالت ورزيد تا با آسانى و سختى آن، هركس را بخواهد، بيازمايد و سپاسگزارى و صبرِ ثروتمند و فقير را امتحان نمايد. نهج البلاغه، فرازی از خطبه 91. امام على عليه‏ السلام فرمودند: إنْ عَقَلْتَ أمرَكَ وَأصَبتَ مَعرِفَةَ نَفسِكَ فَأَعرِض عَنِ الدُّنيا وَ ازْهَد فيهافَاِنَّها دارُ الأْشقياءِ و لَيسَت بِدارِ السُّعَداءِ؛ اگر در امور زندگى خود انديشيده و خود را شناخته‏اى، پس از دنيا روى بگردان و ازآن دل بِكَن، زيرا دنيا سراى بدبختان است نه سراى خوشبختان. غرالحکم، ح 3733.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار فرمانداري  »  اهميت و جايگاه امر به معروف و نهي از منکر
 • امر به معروف و نهي از منکر يکي از اصول عملي اسلام است و چنان اهميتي دارد که درتعابير ديني ما به عنوان «برترين فريضه» از آن ياد شده است .
 • حضرت علي (عليه السلام) درباره امر به معروف و نهي از منکر مي فرمايند : «همه کارهاي خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهي از منکر چون قطره اي از درياي عميق است .» اما واقعيت اين است که اين فريضه در جامعه ما مهجور مانده است و در واقع، گذشته از اينکه نهاد و قدرتي براي ضمانت اجرايي شدن آن به طور رسمي وجود ندارد، اساسأ اينکه مسأله امر به معروف و نهي از منکر تا حدودي از فکر و ذهن مسلمين خارج شده و آن معناي وسيع خود را ازدست داده است و صرفأ محدود به يک سلسله مسائل عبادي شده که باز هم به آن، بايد و شايد عمل نمي شود.

  امر به معروف و نهي از منکر هرچند که يک امر اجتماعي است، اما عواقب آن متوجه تک تک افراد جامعه مي شود؛ چرا که تا محيط اصلاح نشود فرد توفيق صد در صد نمي يابد. در واقع صلاح و فساد اجتماعي به اجرا يا عدم اجراي اين اصل بستگي دارد، بنابراين نبايد نقش تأثير گذار امر به معروف و نهي از منکر در کاهش آسيب هاي اجتماعي ناديده گرفته شود.

  جامعه به مثابه کشتي مي ماند که اگر فردي بخواهد کشتي را سوراخ کند و بقيه مانع کار او نشوند همگي غرق مي شوند، بنابراين اگر فردي مرتکب گناهي در انظار عمومي شود هم خودش آسيب مي بيند و هم جامعه را به سوي فساد و تباهي مي کشاند .

  خداوند متعال در قرآن کريم به زيبايي اين مسئله را بيان نموده آنجا که مي فرمايد : «مردان و زنان مومن همه ياور و دوستدار يکديگرند ، خلق را به کار نيکو وادار و از کار زشت منع مي کنند. » (توبه ،71)

  خداوند در اين آيه لازمه «ايمان حقيقي» را علاقه به سرنوشت يکديگر بيان نموده و لازمه ي اين علاقه را امر به معروف و نهي از منکر دانسته است؛ چرا که با حمايت و پشتيباني اجراي اين فريضه، همگاني شدن آن در همه سطوح جامعه را در پي خواهد داشت که اگر اين مهم صورت گيرد ديگر جايي براي ارتکاب گناه يا تخلف در جامعه باقي نمي ماند و قبل از آنکه با عاملان منکر برخورد شود رفتار آنها اصلاح خواهد شد.

  نتايج و مزاياي فردي امر به معروف و نهي از منکر

  1. مکمل ديگر فرايض انسان است. چرا که در قرآن بارها اين عمل در کنار ساير واجبات مانند خواندن نماز و دادن زکات معرفي شده است. (سوره توبه ، آيه 71)
  2. بهره مندي از الطاف خداوندي. هرکس با شمشير و قدرت براي عزت کلم? الله قيام کند ، الطاف الهي شامل حال او مي شود.
  3. تاثير در نفس انسان. حضرت علي (عليه السلام) به امام حسن (عليه السلام) فرمودند: «امر به معروف کن تا اهل معرفت باشي.»
  4. نجات از قهر خدا

  پيامد ها و نتايج اجتماعي امر به معروف و نهي از منکر

  1. ارزش پيدا نمودن امت اسلامي
  2. پيوستگي مسلمين به يکديگر
  3. تامين حقوق همگان
  4. حفظ نظام اجتماعي سالم
  5. سالم نگه داشتن نظام ارزشي و اخلاقي جامعه
  6. حيات، پويايي و رشد جامعه اسلامي

  عواقب و مضرات ترک امر به معروف و نهي از منکر

  1. تسلط ظالمان  بر مسلمين. حضرت علي (عليه السلام) به امام حسن (عليه السلام) سفارش نمودند که « امر به معروف و نهي از منکر را ترک نکنيد که موجب مي شود ظلم بر شما مسلط شود.»
  2. عدم استجابت دعا
  3. عذاب الهي. امام رضا (عليه السلام) مي فرمايد: «هرگاه مردم امر به معروف و نهي از منکر را به عهده يکديگر بگذارند پس براي عذاب الهي منتظر و آماده باشند.»

  نتيجه گيري

  امر به معروف و نهي از منکر فلسفه حکومت اسلامي است و مي بايست از همه ظرفيت هاي فرهنگي و اجتماعي کشور براي ترويج و احياي امر به معروف و نهي از منکر استفاده کنيم، چرا که مهمترين آسيب جدي در اجراي اين فريضه اين است که اين مسئله جايگاه خود را در عمل و اجرا از دست بدهد، بنابراين احياي فرهنگ امر به معروف و نهي از منکر بايد در دستور کار مسئولين قرار گيرد و استفاده از همه ظرفيت ها براي حمايت از اين امر مهم ضروري مي باشد.

  عکس های مرتبط
   
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 109
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.